نیروگاه کیش - 5.0 از 5 بر اساس 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نیروگاه کیش

شرکت آب و برق کیش در مقوله تأمین آب شرب بهداشتی و برق مصرفی در جزیره کیش تکاپو می‌نماید. این شرکت در سنه ۱۳۶۹، ضمن بهره‌برداری مطلوب از تأسیسات باستانی آب شیرین کن و نیروگاه دیزل، واحدهای جدید آب شیرین کن و توربین‌های گازی را نصب و تاسیس نموده و با گسترش همه ساله شبکه‌های فرآوری و توزیع آب و برق به گزیده تر در سنه ۸۹، نسبت به تأمین آب شرب بهداشتی و برق مصرفی کیشوندان و گردشگران تور کیش مبادرت ورزیده است. این نیروگاه (واقع در شمال جزیره کیش)، یکتا از نیروگاه‌های ایران و فقط نیروگاه موجود در جزیره کیش، از گونه گازی که شامل ۸ یکتا گازیاست.واحد هشتم نیروگاه کیش در ۲۳ دی ۱۳۹۲ به بهره‌برداری قبض و واحد نهم در فروردین ۱۳۹۳ به بهره‌برداری می‌رسد.

تأسیسات و امکانات

شرکت آب و برق کیش به هدف تولید، انتقال و توزیع آب و برق مورد احتیاج مشترکین و مصرف‌کنندگان از تأسیسات و امکانات زیر بهره‌برداری می‌کند:

تقسیم برق: شامل تأسیسات تولید، انتقال و پخش انرژی الکتریکی لغایت نقطه تحویل مشترکین برق.

دسته آب: شامل تأسیسات فرآوری و تولید آب شرب، تأسیسات ذخیره‌سازی، پمپاژ و خطوط انتقال و توزیع آب لغایت نقطه تحویل به مشترکین آب.

تأسیسات عمومی: شامل ساختمان‌های ستادی، مهندسی، منابع سوخت، ایستگاه گاز، آزمایشگاه‌ها، سوله‌های انبار، تولید و کارگاه‌ها، سیستم‌های دوربین مدار بسته، شبکه‌های کامپیوتری، فیبر نوری، تأسیسات Wire less، سیستم‌های اندازه‌گیری و انتقال اطلاعات و سیستم مانیتورینگ و …

تأمین سوخت نیروگاه

سوخت این نیروگاه فقط گاز طبیعی است که از طریق انتقال گاز از جزیره سیری تأمین می‌شود. روزانه حدود۳۰ میلیون فوت مکعب گازهای به اتفاق نفت از طریق خط لوله ۱۲ اینچی از منطقه سیری به یکتا نم‌زدایی این کناره ارسال و با استفاده از دو دستگاه توربوکمپرسور پس از تقویت خپگی به نیروگاه ارسال می‌شود. با راه‌اندازی میدان گازی کیش در آینده، سوخت گاز این نیروگاه از محل این میدان تأمین شود.

قطعی برق و خاموشی در جزیره کیش

نیروگاه گاز کیش، فقط نیروگاه موجود در این کناره است و این جزیره به شبکه سراسری برق متصل نیست و در هنگام بروز دشواری ها فنی در نیروگاه و مصرف برق در تابستان‌ها، مبتلا خاموشی‌هایی می‌شود.علاوه بر واحدهای گازی در این شهر در حال حاضر یک نیروگاه دیزل نیز با گنجایش ۱۰ مگاوات وجود دارد که در موارد اضطراری متعلق به بهره‌گیری می‌کنند