تاریخچه کیش - 5.0 از 5 بر اساس 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تاریخچه کیش

تاریخچه کیش

kishh.jpg

دوران عظمت و شکوفایی تاریخ کیش از سده چهارم هجری، پس از وقوع زلزله در سیراف آغاز شد.پس از آن که بندر سیراف از روتق افتاد تورانشاه به کمک حکام محلی بنی قیصر در این جزیره بندرگاهی ایجاد کرد و به عمران و آبادانی آن همت گماشت و کیش را به مرکز عمده تجارت خلیج فارس تبدیل نمود. در دوره اتابکان فارس اهمیت کیش به حدی بود که والی دریای عمان حکومت می کرد.طبق نوشته های سیاحان و تاریخ نویسان، در این دوره درآمد کیش بابت عشریه کشتی های تجاری مبالغ زیادی قابل توجهی بوده است.

از شواهد چنین پیداست که در عصر غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان و مغول جزیره کیش در اوج شکوفایی و رونق و مرکز بازرگانی خلیج فارس بوده است.

اهمیت استراتژیک کشور ما بعنوان شاهراه ارتباطی شرق و غرب و نیز موقعیت ویژه کیش در خلیج فارس همواره مورد توجه کشورهای سایر بوده است.تحولات اقتصادی اروپا در سده های 15 و 16 میلادی، پرتغالی ها تا دوره صفویه در کیش حضور داشتند و متاسفانه جز تاراج ویرانی اثر دیگری از خور برجای نگذاشته اند، تا این که بالاخره شاه عباس صفوی پس از فارغ شدن از جنگ عثمانی ها به آزاد ساختن بحرین، هرمز و کیش از چیرگی بیگانگان همت گماشت. جزیره کیش تا دوره پهلوی چندین بار خرید و فروش شد تا این که در سال 1340 خورشیدی دکتر منوچهر اقبال، این جزیره را از ورثه محمدرضا خان سطوت الممالک بستکی خریداری کرد.

kishh1.jpg

در سال 1349 جزیره کیش مورد بازدید هیات های کارشناسی ایران و آمریکا قرار گرفت و با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی مناسب، بعنوان یک مرکز بین المللی توریستی - تجاری مورد توجه قرار گرفت. به منظور جلب جهانگردان به این جزیره و تامین آسایش و رفاه آنان، در مهر 1351 سازمان عمران کیش به ثبت رسید. سازمان عمران کیش طرح منطقه توریستی جزیره کیش را با الگو قرار دادن جزایر هاوایی و کرانه های جنوبی دریای مدیترانه، با هزینه زیادی آغاز کرد و تا پیش از انقلاب فاز اول آن را به همراه بخشی از فاز دوم به اجرا دراورد. با پیروزی انقلاب اسلامی روند فعالیت های سازمان عمران متوقف شد. تا این که در تیر 1368 هیات وزیران در خصوص ورود و خروج کالا و نیز صادرات مجدد و تواید برای صادرات،جزیره کیش را به عنوان منطقه کاملا آزاد تجاری - صنعتی ثبت و اعلام کرد و از این تاریخ به بعد فعالیت های اقتصادی مجددا در جزیره کیش شروع شد. بالاخره در سال 1371 با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره جانی تازه گرفت و دوران توسعه سریع کیش آغاز شد و بطوریکه امروزه بعنوان یکی از مناطق مهم تجاری گردشگری ایران مطرح گردیده است و برای آنانی که در جحست و جوی بقایایی از تاریخ کهنسال کشور ما هستند، برای دوستداران دریا، خشکی، طلوع و غروب، کیش حرف های زیادی برای گفتن دارد.