امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

ساختار گردشگری نیازمند بازنگری و برنامه ای مدون است

حیدر اطهری روز جمعه در گفت وگو اختصاصی با گزارشگر در مورد چگونگی توریسم کیش افزود: گرد از دلایلی که درسالهای ماضی مسافران زیادی به عنوان یک مقصد مورد پروا گردشگری به جزیره کیش سفر می کردند این بود که بحث های رقابتی در ساختار منطقه وجود نداشت و تعداد پروازها بالا و بها ها به نسبت تعداد مسافر و پرواز در نوسان بود.

وی به برتری های رقابتی در کشورهای حاشیه کنداب فارس در چند سنه گذشته برای جذب توریست اشاره کرد و گفت : جزیره اگر بخواهد با ساختار کهن در مقوله جذب گردشگر جنبش کند رونق ماضی را نخواهد داشت .

اطهری با پافشاری براینکه بحث گرانی بلیت باید ریشه ای مورد ارزیابی قرارگیرد نه دوره ای ،اظهار کرد: همگی کشورها به ویژه مناطق توریسم فصل پر مسافر و ناچیز مسافر دارند اما مدیریت بر آن بر پای بست، یک برنامه اصولی وچشم انداز چند ساله انجام می گیرد و تنها دسته خصوصی آن را مدیریت نمی کند .

وی به اجرای موفق طرح فروش و بازرسی ' حصین ' در جزیره کیش اشاره کرد و گفت : بیشتر مراکز ارائه دهنده خدمات گردشگری متعلق به رضایت دارند ، در این طرح نرخ خدمات توریسم در سطح این کناره تغییر ناپذیر و از ارائه آن با نرخ های متغیر بازداری شد و از راه این سیستم مدیریت به نکویی سپریدن گرفت.

طرح حصین از نزدیک یک سال و سه ماه قبل در جزیره کیش راه اندازی شد و تمامی خدمات توریسم ازاین طریق ارائه می شود .

اطهری اضافه کرد: در این طرح تمامی خدمات گردشگری و نرخ ها ی در فصل پر مسافر و کم رهنورد تحت بازبینی بود و بها ها به چهره منطقی در سیستم تفریق و افزایش پیدا می کرد.

 

چارتر کنندگان یگانه از بخش های کارایی گذار برای تعیین نرخ بلیت

وی در خصوص گرانی بلیت در روزهای تازه در مسیر کیش به تهران و بالعکس گفت : چارتر کنندگان فقط احد از بخش های کارایی گذار برای تعیین نرخ بلیت و جذب گردشگر هستند .

اطهری تصریح کرد: ما باید ببینیم با پروا به فضای رقابتی در سطح کشورهای منطقه ایا در به همان مقدار سرمایه گذاری هدفمند اتمام می شود یا خیر ؟ باید بپذیریم که جشنواره تابستانی در فضای رقابتی برپایی شده نمی تواند کمک زیادی به جذب گردشگر درکیش کند.

وی با ذکر اینکه نداشتن جاذبه های جدید ،روز به روز وضعیت را حادتر خواهد کرد اظهار کرد : در دنیای توریسم امروز مقاصدی که حرفی برای گفتن دارند هر روز با طرح های نو و خلاقانه و ارائه خدمات گوناگون ، جذاب و با کیفیت گذرگاه های جدیدی برای جذب گردشگر مفتوح می کنند .

مدیر عامل جامعه دفاتر خدمات مسافرت هوایی و توریسم کیش تاکید کرد : اینکه انگاشت نماییم فقط پرواز ارزان شود مسافر به کیش می آید اشتباه است چرا که در نیمی از سال نرخ های بلیت ذیل نرخ مصوب در مسیرهای مختلف که سازمان هواپیمایی تعیین کرده است عرضه می شود.

وی اضافه کرد: برغم پائین بودن این نرخ ،تعداد مسافر ورودی به کیش را که در سالهای گذشته شاهد بودیم ،نداریم ، متاسفانه افزایش نرخ ها در برخی مقاطع در فصل پر مسافر سبب ضربه زدن به توریسم و تفریق حجم مسافران تور کیش ورودی شده است.

ساختار توریسم نیازمند تجدید نظر

این آموزگار دانشگاه یکسان سازی نرخ بلیت بدست سازمان های مربوطه و هماهنگی با مراکز ارائه کننده خدمات گردشگری همچون چارتر کنندگان ، دفاتر خدمات مسافرتی ، جامعه هتلداران و مراکز توریسم به عنوان یک تدبیر برای برون رفت از چگونگی موجود عنوان کرد و افزود : باید برنامه تخصصی بر پای بست، چشم انداز تدوین و نظرات تقسیم های گوناگون به عنوان کارشناس در آن لحاظ شود چرا که در چشم انداز تک محوری بعضی عوامل به صورت اشتباهی نادیده گرفته و یا کمرنگ دیده می شوند .

اطهری گفت : خطوط هواپیمایی کیش ایر که بیشتر پروازها به مقصد کیش را سپریدن می دهد می تواند یک نرخ مشخص برای کل سال تعیین کند و در فصل پر وکم رهنورد بر تفریق و یا افزایش قیمت نظارت داشته باشد.

وی افزود: اینکه چارتر کننده زمانی بلیت به مقصد را 30 هزار تومان عرضه می کند و زمانی سایر در مقطع خاص با افزایش غیر بخردانه می خواهد زیان های گذشته را جبران کند به گردشگری ضربه می زند.

وی بر یکسان سازی نرخ با برنامه بلیت ، تجدید نظر در ساختار گردشگری و شیوه های جذب بیننده پافشاری کرد و افزود : گنجایش های موجود گردشگری مذهب در دسته های تاریخی ،طبیعی ، تفریحی و ورزشی بیش از سایر کشورهای ناحیه است ولی باید راه های جذب بیننده تغییر کند .

 

وارسی جدی بر روش ارائه و قیمت خدمات گردشگری

اطهری با اعلام اینکه جامعه دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری کیش 130 عضو دارد در خصوص شیوه وارسی بر عملکرد این دفاتر گفت : بر تمامی خدماتی که بدست این دفاتر ارائه می شود به صورت چشمگیر و نامحسوس نظارت اتمام می گیرد .

وی یاد آور شد: چارتر کنندگان یا تعیین کنندگان قیمت پرواز به صورت معمول در سرزمین اصلی حضور دارند و در این دهکده چارتر کننده اصلی نیست ، دفاتری که در جزیره  بلیت می فروشند در نرخ گذاری تعیین کننده نیستند و نرخ هایی ارائه می کنند که توسط چارتر کننده اصلی در آغاز تعیین شده است .

وی تصریح کرد: برغم این جستار وارسی ها به صورت جدی در این شهر انجام می شود ، در طول 2 سال گذشته با سه باره افزایش بها بدست برخی دفاتر مواجه شدیم که با آنها تصادف لازم صورت گرفت .

اطهری تصریح کرد: در شرایط کنونی هیچ تخلفی در آژانش های مذهب که نرخ های مازاد چندین تساوی نسبت به نرخ اعلامی چارتر کننده به مسافران عرضه کرده باشند صورت نگرفته است .

برقراری پروازهای بی اندازه مسکن مقطعی

اطهری راهکار و مسکن مقطعی برای کنترل چگونگی موجود و بازداری از افزایش بی رویه بها ها را برپایی پروازهای بی اندازه در مسیرهای پرتردد دانست و گفت : بازرسی بر چارتر کنندگان هم باید به جد سپریدن گیرد .

وی دلیل افزایش قیمت بلیت را کم شدن تعداد پرواز ها عنوان کرد و افزود: وقتی تعداد رهسپار بیش از ناوگان هوایی باشد فقط پرواز فوق العاده می تواند نرخ ها را تعدیل کند.

 

حوزه گردشگری نیازمند برنامه ای مدون

این استاد دانشگاه ،حوزه گردشگری را نیازمند برنامه ای مدون و جامع دانست و گفت: در این گستره عوامل گوناگون دخیل و چون رشته به هم متصل هستند ، ارتقا حوزه توریسم نیازمند همکاری تمامی بخش هاست.

وی در خصوص نرخ پائین برخی تورهای بیگانه در سنجش با قیمت بالای بلیت سفر به این دهکده  گفت : سفر ارزان و مقایسه بها نمی تواند عاملی برای انتخاب مقصد سفر باشد ، منظور از سفر ، نوع و کیفیت خدماتی است که دریافت می کنیم .

اطهری با پافشاری براینکه برای جذب توریست بیشتر باید خدمات را ارتقا داد و به آن جاذبه و تنوع بخشید گفت: توجه به این نکات عاملی برای چشم وهمچشمی و برپایی تمایل و دلیل در رهسپار برای سفر به کیش خواهد بود.

وی تصریح کرد: اینکه فقط بازرسی کنیم تا بلیت گران نشود راه خروج از بحران نیست ، بسیاری از مقاصد گردشگری هر ساله 20 الی 30 درصد به جاذبه های گردشگری خویش اضافه می کنند.

اطهری بر دسته بندی مسافران و گردشگران بر حسب نوع سلایق و در ضمن شناسایی هر چه اغلب طرفیت ها و مزیت های مذهب در درون و بیرون کشور پافشاری کرد و گفت: این بخش بندی باید بر بنیاد گنجایش های تاریخی ، طبیعی ، سلامت ، دانشگاهی چهره گیرد.

وی در پایان بر جاسازی یک برنامه مدون بر بنیاد منظره پافشاری کرد و گفت : کشورهای ناحیه هر سال در حال ارتقا و افزایش دادن کیفیت خدمات خویش هستند ، ما نیازمندیم برای سالیان آینده طرحی عملیاتی داشته باشیم که اجرای ضمانت آن، بازرسی جدی باشد ، تک محوری فعالیت کردن خروجی مثبتی نخواهد داشت .

با پروا به تقریبا  شدن به روزهای نهایی تعطیلات تابستانی در روزهای اخیر شاهد افزایش بها های بلیت هواپیما در مسیر کیش تا بیش از هفت میلیون ریال بودیم.