-بین-رفتن-نظم-حمل-و-نقل-عمومی-با-تریپ.jpg

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، علی رضا عادلی معاونت حمل و نقل و شدامد شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش ضمن اشاره به اینکه توریسم تور کیش به عنوان یک پدیده اقتصادی صنعت مادر در سنه های تازه باره پروا قرار گرفته است، گفت: سعی های فراوانی در حال اتمام است لغایت از نفوذ عوال مؤثر در تضعیف گردشگری تور کیش بازداری شود و امکانات رشد و توسعه این صنعت فراهم شود.

وی شیوع پدیده پرداخت کمیسیون Trip به رانندگان اتومبیل های هایس و مینی بوس های شخصی بدست مدیران مراکز پذیرایی، اقامتیتور کیش، تفریحی و توریسم را بهم زدن در شبکه حمل و نقل عمومی جزیره عنوان كرد و گفت: این فرمایش موجب ایجاد رقابت توان تندرست در جزیره کیش شده است. بدین منظور اقتضا میکند با متصدیان تاسیس ترابری خودروهاي پلاک شخصی که امنیت اجتماعی را نیز به مخاطره انداخته اند، تصادف قانونی شود.

عادلی افزود: با توجه به اینکه حاصل فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز و غیر مجاز تقسیم های گردشگری و مراکز اقامتی، تفریحی و پذیرایی، جذب مسافر تور کیش و توریست به طریق های غیر متعارف پرداخت تریپ است، ضروریست بانیان فرمایش که همان صاحبان کانترهای مستقر در بازارها، هتل ها، مبادی ورودی فرودگاه و بندرگاه و به اخص دفاتر خدمات توریسم و آژانس های هواپیمایی هستند، بدست مراجع مربوطه شناسایی شده و با آنان برخورد قانونی شود. زیرا هر نوع فعالیت در فرمایش حمل و نقل مستلزم دریافت پروانه از شورای ترافیک است.

سرپرست معاونت حمل و نقل کمپانی عمران، آب و خدمات جزیره زیبای کیش در ادامه گفت: در حال حاضر رانندگان خودروهای هایس و مینی بوس شخصی، بدون انسجام با مراجع ذیربط و دریافت مجوزهای قانونی ضمن انعقاد قرار عدل با مراکز یاد شده با بکارگیری یک تن به عنوان عکاس به طور خویش مختار در سطح شهر اقدام به جابجایی رهنورد می کنند. حال آنکه این اقدام علاوه بر اخلال در ناوگان حمل و نقل عمومی جزیره، بطور یقین سبب دلزدگی گردشگران تور کیش می شود. زیرا رانندگان این اتومبیل ها با معرفی مسافر به مراکز طرف قرار داد به طریق های مختلفی، آنان را سر کیسه کرده و مبالغ گزافی را دریافت می کنند.

وی در خصوص حذف تریپ از خدمات گردشگری تورهای کیش گفت: جهت ساماندهی مراکز خدمات پذیرایی، اقامتی، بازارها و مراکز فروش خدمات توریسم اقداماتی از جمله برگزاري جلسه با مدیران آژانس ها و شرکت های تاکسی رانی، آگاهی رسانی به رانندگان وسایل نقلیه عمومی، صدور و ابلاغ بخشنامه انضباطی درباره تریپ و شایعه پراکنی و اعمال برخوردهای قانونی اعم از لغو امتیاز تاکسی، بر خورد با رانندگان خاطی، ناچیز کردن کارت تردد، توقيف خودرو در پارکینگ، در ضمن تاسیس گشت مشترک با همکاران یکتا بازبینی گردشگری تور کیش، برپایی مأموران و اتومبیل های گشت در محل رستوران های موزيك زنده، یادآوری شفاهی به رانندگان تاکسی و مینی بوس ها، جلوگیری از کار و جنبش مینی بوس های پلاک سفید فاقد مجوز های لازم در خصوص تورگردانی و خدمات توریسم از معاونت گردشگری و معاونت ترابری و ترافیک اتمام شده است.

همچنین عادلی یادآور شد: با پروا به سیاست های ابلاغی از سوی سازمان جزیره کیش هیچکدام از هتل ها حق در اختیار اخذ مینی بوس های اختصاصی نداشته و بر اساس شرح وظائف مصوب ابلاغی، تورگردانی جزء جدانشدنی خدمات گردشگری تور کیش است. در این راستا هیچ راننده مینی بوس پلاک شخصی حق گرفتن تریپ از مراکز پذیرایی، اقامتی، گردشگری، ورزشی و بازارها را نداشته و در چهره مشاهده هر نوع تخلف، اتومبیل متوقف و به پارکینگ هدایت می شود و فرد خاطی نیز جهت رسیدگی به تخلف به مراجع ذیصلاح معرفی می شود. وانگهی با افرادی که اقدام به پرداخت تریپ کنند برخورد قانونی خواهد شد.

وی خاطر نشان ساخت: در مقوله گسترش گردشگری تور کیش باید با فرهنگ سازی درباره روند صحيح برخورد با رهنورد و نهادینه كردن روش هاي درست تبلیغات مطابق با استانداردهاي قانوني عمل کرد.در بسیاری از کشورها در کانترهای گردشگری، به جای اینکه خدمات گردشگری بفروشند، فقط به شناسایی جاذبه های توریسم می پردازند. اعتقاد من این است که باید توأمان تعلیم رفتاری و نزاکت سازی، بین مدیران، دست اندرکاران و حتی کارکنان مراکز گردشگری تور کیش برپایی شود و به تناسب آن در بحث حمل و نقل هم این دانش سازی سپریدن شود تا بتوان به یک نقطه ایده آل رسید. بدون اين مقدمات و مراحل اوليه، جزیره کیش با معضلات زیادی در بخش گردشگری مواجه می شود. اگر گردشگران تور کیش پول خوب بپردازد اما در عوض خدمات ضعیفی گرفتن کند، مناطق وکشورهای رقیب در این میدان گوی پیشی را می ربایند.

سرپرست معاونت ترابری و ترافیک کمپانی عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش با ذکر اینکه رانندگان وسایط نقلیه عمومی در جزیره کیش جزو زحمتکش ترین افراد هستند، ضمن اعلام سامانه 141 برای ساکنان و گردشگران تور کیش جهت آگاهی رسانی تخلفات احتمالی درشبكه ترابری جزیره به مسئولان، گفت: ما در بحث رسیدگی به تخلفات، دو اصل سرعت عمل و دقت در عمل را دلخواه داریم.

شایان ذکر است در ناوگان ترابری جزیره کیش شمار 79 مینی بوس پلاک عمومی، 55 مینی بوس پلاک شخصی، 22 هایس، 128 تاکسی زرد،523 تاکسی سفید و 14 تاکسی مشکی لندنی مشغول خدمات رسانی به ساکنان و گردشگران تور کیش هستند.